یادداشت روز | صدا و سیما یک طرفه قضاوت نکند - کانون سردفتران و دفتریاران استان کهگیلویه و بویراحمد
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
یادداشت روز | صدا و سیما یک طرفه قضاوت نکند

پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران| علی راد| کانون سردفتران و دفتریاران طرحی را به مجلس پیشنهاد داده است که درصورت تصویب از این پس تعویض پلاک خودرو منتفی وهر خودرو صرفا”دارای یک پلاک ثابت خواهد بود ونقل وانتقالات باکمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در دفاتر اسناد رسمی انجام خواهد شد. اگر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کنند که باعث کاهش هزینه ها برای مردم شود ،افزود :با اجرای طرحی مفید و مثمر ثمر قطعا هزینه سند رسمی خودرو در دفترخانه کمتر از هزینه صدور برگ سبز در مراکز تعویض پلاک خواهد شد .

این در حالی است که تنظیم و ثبت سند خودرو باید با توجه به ماده ۲۹ و ماده ۲آئین نامه اجرائی آن ،ماده ۳۰قانون مالیات برارزش افزوده و سایر قوانین مرتبط در دفاتر اسناد رسمی انجام شود. چرا که عمده هزینه های مربوط به ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی متعلق به دولت است و با توجه به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، دفاتر اسناد رسمی باید در هنگام تنظیم و ثبت سند وکالت فروش و قطعی خودرو مبالغی را تحت عنوان مالیات نقل و انتقال ، حق الثبت، نیم درصد کاداستر ، هزینه صدور الکترونیکی سند، مالیات برارزش افزوده از مردم وصول و از طریق دستگاه پوز دولتی مستقر در دفاتر اسناد رسمی مستقیما به حساب خزانه دولت واریز کنند.

چنانچه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کنند که نسبت به ثبت اسناد رسمی خودرو بدون اخذ حقوق دولتی اقدام شود در این صورت هزینه ثبت و صدور سند رسمی خودرو در دفترخانه اسناد رسمی بسیار کاهش خواهد یافت و بسیار کمتر از صدور برگ سبز و تعویض پلاک در ادارت راهنمایی و رانندگی خواهد شد. همچنین با توجه به تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب ۱۴تیر ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی ، از این پس مراکز تعویض پلاک موظفند در هنگام تعویض پلاک خودرو نسبت به اخذ مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنند که قطعا هزینه های تعویض پلاک به زودی افزایش چشمگیری خواهد یافت.

کانون سردفتران و دفتریاران طرحی را به مجلس پیشنهاد داده است که درصورت تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این پس تعویض پلاک خودرو منتفی وهر خودرو صرفا”دارای یک پلاک ثابت خواهد بود ونقل وانتقالات باکمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در دفاتر اسناد رسمی انجام خواهد شد.

در چندین مدت اخیر و پس از تفاسیر مختلف در خصوص ثبت سند رسمی خودرو شاهد هستیم که صدای و سیما در گزارش های خود توهین و هتک حرمت به کانون سردفتران ، دفتریاران و دفاتر اسناد رسمی داشته است و به نحوی وانمود شده است که دفاتر زیاده خواه هستند و هزینه های دریافتی بابت اسناد خودرو را برای خود دریافت می کنند در صورتیکه چنین نیست . لذا در سالهای اخیر در برنامه های مختلف صدا و سیما بسیار به این مبحث پرداخته شده و عوامل صدا و سیما میدانند که ۹۰ درصد هزینه سند خودرو در دفتر اسناد رسمی دولتی است و به خزانه واریز می شود و از مسئولین صدا و سیما درخواست ورود به این مساله و خاتمه دادن به این نوع گزارشات یکجانبه و القای آن به جامعه هستیم .

دفاتر اسناد رسمی قدمتی بیش از ۹۰ ساله دارند و زیر مجموعه قوه قضائیه ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده و همیشه مورد وثوق و اعتماد مردم و حاکمیت بوده و هستند و کلیه امورات مربوط به ثبت سند رسمی را در سطح کشور انجام می دهد لذا توهین و هتک حرمت سردفتران و مجموعه دفاتر اسناد رسمی در واقع توهین به عموم ملت شریف ایران است .

 

به اشتراک بگذارید...

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false